STM32G070CBT6, STMicroelectronics, IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP
Phone Number
Please keep 0 before dialling the number.
Mon-Thu: 10 AM - 2 PM • Fri: 3 PM - 7AM
Other Website Visit our other website
Mumbai, India, 400004
Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32G0 Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) The STM32G070CBT6 is a 32-bit ARM® Cortex®-M0+ microcontroller from STMicroelectronics, designed for high-efficiency performance in embedded and industrial control applications. Operating up to 64 MHz, it features 128 KB Flash memory, 36 KB SRAM, and a rich set of peripherals including ADCs, DACs, timers, USARTs, I²C, and SPI interfaces. This MCU offers low power consumption and robust security features, making it ideal for applications such as consumer electronics, motor control, power management, IoT devices, and communication equipment. End Use: Industrial automation, consumer electronics, motor control units, IoT gateways, and power systems. Features • Includes ST state-of-the-art patented technology • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ CPU, frequency up to 64 MHz • -40°C to 85°C operating temperature • Memories – 128 Kbytes of flash memory with protection – 36 Kbytes of SRAM (32 Kbytes with HW parity check) • CRC calculation unit • Reset and power management – Voltage range: 2.0 V to 3.6 V – Power-on/Power-down reset (POR/PDR) – Low-power modes: Sleep, Stop, Standby – VBAT supply for RTC and backup registers • Clock management – 4 to 48 MHz crystal oscillator – 32 kHz crystal oscillator with calibration – Internal 16 MHz RC with PLL option – Internal 32 kHz RC oscillator (±5 %) • Up to 59 fast I/Os – All mappable on external interrupt vectors – Multiple 5 V-tolerant I/Os • 7-channel DMA controller with flexible mapping • 12-bit, 0.4 µs ADC (up to 16 ext. channels) – Up to 16-bit with hardware oversampling – Conversion range: 0 to 3.6V • 11 timers: 16-bit for advanced motor control, five 16-bit general-purpose, two basic 16-bit, two watchdogs, SysTick timer • Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from Stop/Standby • Communication interfaces – Two I2C-bus interfaces supporting Fastmode Plus (1 Mbit/s) with extra current sink, one supporting SMBus/PMBus and wakeup from Stop mode – Four USARTs with master/slave synchronous SPI; two supporting ISO7816 interface, LIN, IrDA capability, auto baud rate detection and wakeup feature – Two SPIs (32 Mbit/s) with 4- to 16-bit programmable bitframe, one multiplexed with I2S interface; four extra SPIs through USARTs • Development support: serial wire debug (SWD) • All packages ECOPACK 2 compliant