The TPS65150 device offers a very compact and small power supply solution that provides all three voltages required by thin film transistor (TFT) LCD displays. With an input voltage range of 1.8 V to 6 V the device is ideal for notebooks powered by a 2.5-V or 3.3-V input rail or monitor applications with a 5-V input voltage rail. Additionally the TPS65150 device provides an integrated high current buffer to provide the VCOM voltage for the TFT backplane. Two regulated adjustable charge pump driver provide the positive V(VGH) and negative V(VGL) bias voltages for the TFT. The device incorporates adjustable power-on sequencing for V(VGL) as well as for V(VGH). This avoids any additional external components to implement application specific sequencing. The device has an integrated high-voltage switch to isolate V(VGH). The same internal circuit can also be used to provide a gate shaping signal of V(VGH) for the LCD panel controlled by the signal applied to the CTRL input. For highest safety, the TPS65150 device has an integrated adjustable shutdown latch feature, which allows application-specific flexibility. The device monitors the outputs (V(VS), V(VGL), V(VGH)); and, as soon as one of the outputs falls below its power good threshold, the device enters shutdown latch, after its adjustable delay time has passed by.
| Output voltage | 15V |